Perjantaina klo 18.00 saataville tullut erä myytiin loppuun heti.
Uusi erä on menossa tilaukseen ja saapuu arvioilta 7.joulukuuta alkavalla viikolla. Tilaa ilmoitus saapumisesta kohdasta "Haluan tiedon, kun tuotetta on taas saatavilla."
Tampereella Suomen Kädentaidot messuilla on oma erä tätä kuosia saatavilla 13.-15.11. osastolla C541.
Pullanmurun jouluinen trikookangas ihastuttaa niin lapset kuin aikusetkin. Kankaalla oleva pieni suloinen pulla muistuttaa kotona olevista pienistä kullanmurusista ja pullanmurusista.
Kuosillinen trikookangas on pehmeä ja laadukas kangas vaateompeluun. Luomulaatuinen trikookangas sopii erityisen hyvin mekkoihin, paitoihin, legginseihin sekä tunikoihin. Suomessa suunniteltu kuosi tekee trikoosta näyttävän, mutta helposti yhdisteltävän.
Mallivaatteeksi on ommeltu Vaahtokarkki -tunika.
Trikookangas sopii hyvin mekkoihin, paitoihin, joustaviin housuihin ja tunikoihin. Materiaalina trikoo on laskeutuva, mutta sopivasti ryhtinsä pitävä. Sileä pinta oikealla sekä nurjalla puolella. Kevyt ja hengittävä materiaali tuntuu miellyttävältä käytössä ympäri vuoden.
Trikookankaalle sopivia ompelukaavoja ovat esimerkiksi Maikki -mekko, Tinni -paita ja Annu -tunika.
Lisää ompeluideoita löydät ladattavista Ompelijan inspiraatio -katalogeista.
Voit huolitella paidan kauluksen tällä samalla trikoolla, käytä kerrointa 0,75 tai 0,8, jolloin pääntielle tuleva kaitale on 75% tai 80% pääntienympäryksestä.
Trikoo kannattaa aina esipestä ennen ompelua. Jos aiot laittaa valmiin vaatteen myös kuivausrumpuun, vaikka sitä ei suositella, niin laita myös kuivausrumpuun ennen ompelua. Näin saat kankaan kutistettua juuri niin paljon, kuin se kutistuu valmiina vaatteena.
Neulasuositus trikookankaalle on Schmetz, jersey 80.
Pullan korkeus kankaalla 7,5cm.
Kankaan kuosi eli kuviointi on suunniteltu Suomessa Ommelkuplalle ja samaa kangasta et siis löydäkään muualta. Kangas on painettu sertifioidulle kankaalle Euroopassa. Sertifikaatit takaavat tuotteen turvallisuuden ja myös sen, että tuotanto on eettistä.
Trikoo on digitaalisesti painettu kankaalle, joten kankaan nurjapuoli on valkoinen. Tämä kannattaa huomioida pesussa ja pestä yhdessä vaaleiden vaatteiden kanssa. Digitaalisesti painetusta kankaasta ei irtoa samalla tavalla väriä pesussa, kuten esimerkiksi läpivärjätystä kankaasta (esimerkiksi yksivärinen trikoo).
Tilausyksikkö 0,1metriä = 10cm.
Halutessasi esimerkiksi 60cm tilaa 0,6metriä tai 200cm tilaa 2,00metriä.
Vähimmäistilausmäärä 10cm.
Näytöllä toistuvat värit kuvissa ovat ohjeellisia.