| Συνολική βαθμολογία | (3 αξιολογήσεις) |
Laskeutuva ja monipuolinen Merino Luxe merinovillakangas on kiiltäväpintainen, sileä ja ryhdikkään notkea materiaali. Se sopii monenlaiseen vaateompeluun: mekkoihin, paitoihin, tunikoihin, neuletakkeihin sekä lämpökerrastoihin ja villahaalareihin ja pipoihin sekä asusteisiin. Oikeastaan mihin vain! Merinovillalle löydät meidän valikoimista erilaisia ompelukaavoja kuten Juliet-mekko, Muru-pipo, Miisa-huppari.
Materiaalina Merino Luxe on laskeutuva, hengittävä, lämmittävä ja pehmeä.
Mallivaatteeksi tuotekuviin on ommeltu Juliet-kaavalla poolokauluksinen mekko. Mekon ompelukaavasta löydät erilaisia pääntievaihtoehtoja joista tämä on yksi. Mekkoon voit valita pitkät hihat tai tehdä kivat laskoshihat kaavan mukaisesti. Mekko on polven alle ulottuva ja sen takasaumassa on vartaloa myötäilevä sauma. Tähän mekkoon löydät menekin tarkemmin Juliet-kaavasta, esimerkiksi tähän kuvan 36 mekkoon on mennyt kangasta 200cm. Tutustu myös valmiisiin ompelupaketteihin, joihin on koottu kaikki tarvittava valmiiksi.
Tuotekuvissa on myös Muru-merinovillaisen pipon ompelukaavalla ommeltu pipo.
Merinovilla joustaa leveyssuunnassa paljon enemmän kuin esimerkiksi trikoo tai joustocollege ja siksi merinovillalle voi tarvittaessa valita siihen mitoitetun ompelukaavan. Joustocollegelle ja muille kankaille suunniteltuja ompelukaavoja jotka sopivat myös merinovillalle ilman muutoksia tai koon valinnan vaihtoa ovat Emppu-hupparimekko ja Sohvi-takki.
Voit lukea lisää ompeluideoita Ompelijan inspiraatio katalogeista, jotka ovat maksutta ladattavissa omalle laitteellesi.
Voit huolitella paitojen kauluksen/pääntien sekä kaavoissa mahdollisesti olevien resorien osuudet tällä samalla merinovillalla.
Neulasuositus merinovillakankaalle Schmetz, jersey 80.
Valitessasi mulesign vapaan villan, tiedät että villaa kasvatettaessa myös lampaan hyvinvointi on huomioitu. Voit siis hyvillä mielin ommella ja käyttää vaatetta, olemme huolehtineet tästäkin tärkeästä seikasta puolestasi!
Villa kannattaa pestä vasta, kun tuuletus, pakastaminen ja paikallinen tahran poisto ei ole mahdollista tai ei auta.
Villaa ei välttämättä tarvitse esipestä. Kangas oleentuu ja venyy käytössä, joten pesussa ja kosteana kuosittelemalla villa palautuu hyvin.
Halutessasi villan voi esipestä ennen ompelua.
Tilausyksikkö 0,1metriä = 10cm korkea pala täysleveää kangasta.
Halutessasi esimerkiksi 60cm tilaa 0,6metriä tai 200cm tilaa 2,00metriä.
Vähimmäistilausmäärä 10cm.
Näytöllä toistuvat värit kuvissa ovat ohjeellisia.